Громадський сайт села Козачі Лагері Олешківського району
Реєстрація |  Увійти
Авторизація

Олена Борисівна Кудас
"САРАЙ СНЕСТИ НЕЛЬЗЯ ОСТАВИТЬ" або ще раз про податок на нерухомість

Слів багато, але кому, у назві статті можна поставити тільки після прочитання та осмислювання, тому бажано дочитати до кінця.

 

Спочатку трохи історії:

 

 В перше в Україні податок на нерухомість був введений урядом Миколи Азарова у 2011 р. Трактувався він виключно, як податок на розкіш, та не стосувався 90% населення України. Власники квартир площа, яких перевищувала 240 кв. м та 500 кв. м будинків мали платити 1% від мінімальної заробітної плати за кожний зайвий метр жилої площі. Але так, як суспільство не було, взагалі, готове до цього податку його введення відтермінували на рік. При цьому весь час активно обговорювалося питання, з якої саме площі треба розраховувати податок з жилої чи загальної.

 

 З 1 квітня 2014 р. вже уряд Арсенія Яценюка збільшив податок, та його стали  розраховували не з житлової, а з загальної площі житлових приміщень, при цьому змінилися і квадратні метри, які мали оподатковуватися. Не підлягали оподаткуванню квартири до  120 кв. м та будинки до 250 кв. м.

 

 У кінці грудня 2014 р. під ялинку Верховна Рада прийняла бюджет 2015 р. та зміни до Податкового Кодексу. Знову змінюють не тільки базу оподаткування (квартири більше   60 кв. м. та будинки більше 120 кв. м), а й вводять оподаткування не тільки загальної площі житлової нерухомості, а й оподаткування нежитлової нерухомості.

 

(дивіться сторінку 38)  Податкового кодексу. Розділ Х11. Податок на майно.

 

http://zakon.rada.gov.ua/go/2755-17

 

Що ж таке : нежитлова нерухомість??

 

Це поняття також описано у тому ж податковому кодексі( Дивиться ту ж ссилку тільки сторінку 3 п. 14.1.129)

 

4.1.129-1. об’єкти нежитлової нерухомості - будівлі, приміщення, що не віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду. У нежитловій нерухомості виділяють:

 

а) будівлі готельні - готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати, ресторани та бари, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, будинки відпочинку;

 

б) будівлі офісні - будівлі фінансового обслуговування, адміністративно-побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей;

 

в) будівлі торговельні - торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарків, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні, бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування;

 

г) гаражі - гаражі (наземні й підземні) та криті автомобільні стоянки;

 

ґ) будівлі промислові та склади;

 

д) будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки);

 

е) господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо;

 

є) інші будівлі;

 

Нас з Вами стосується п.Е ти Є цього «творіння» .

 

Площа наших з вами нежитлових приміщень : сараїв, гаражів, літніх кухонь, майстерень, погребів, навісів, а до інших споруд, мабуть,  віднесуть і теплиці – підлягає оподаткуванню. Згідно з консультацією працівників фіскальних служб базою оподаткування нежилої нерухомості є вся площа нежитлових споруд, зазначених в вашому технічному паспорті.

 

   Після участі в семінарі фіскальних служб члени ГО «Козацька варта» (май же рік по тому) звернулися до депутатів Верховної Ради від Херсонщини з проханням винести питання оподаткування нежитлової нерухомості в селі на чергову сесію Верховної ЗРАДИ, та внести поправки до Податкового кодексу, які б унеможливлювали оподаткування підсобних приміщень, але на жаль, ніхто з наших обранців нам не відповів. Потрібні ми їм, тільки тоді, коли вони ще не депутати Верховної ЗРАДИ, а тільки кандидати у депутати.

 

  (кому цікаво ознайомитися з листом приходьте до офісу «Козацької варти»).

 

Також ГО звернулося до голови сільської ради з проханням встановити нульову ставку додатку на нежитлову нерухомість.

 

 Це ж питання члени ГО «КВ» підняли ще раз на зустрічі у м. Херсоні (десь на при кінці серпня) з депутатом Верховної Ради від радикальної партії Денисом Силантьєвим , http://itd.rada.gov.ua/mps/info/page/18047, до речі, видатним спортсменом України: чемпіоном світу, чемпіоном Європи, 4-х кратним володарем Кубку світу з плавання, учасником 4-х Олімпійських Ігр, срібним медалістом Олімпіади в Сіднеї. Його відповідь «Цього не може бути, ми захистимо сільське населення» .

 

Але ніхто з них так і не підняв це питання у Верховній Раді, тож маємо, те, що маємо, а саме : згідно рішення Козачелагерської сільської Ради Додаток № 2 до рішення 56 сесії сільської ради від 26.02.2015 р. № 1104 встановлені наступні ставки податку http://kozachilag-sr.at.ua (шукайте 56 сесію, файл нові місцеві податки)  

 

Житлова нерухомість

Нежитлова нерухомість

0,3% від мінімальної заробітної плати на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв.м.

0,1% від мінімальної заробітної плати на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв.м.

Загальна пільга ( прописана у законі)

1. Для квартир – 60 кв.м.

2.  Для житлового будинку – 120 кв.м

3.  Квартира + будинок – 180 кв.м

Не має

Особисті пільги

Пільги з податку для фізичних осіб, визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.  

 

 

                                                 

                                          

                                                 

1. Інвалідам – 1 і 11 групи – 100%

  2.    Фізичним особам, які виховують 3-х і       більше дітей віком до 18 років –0%              

 3.      Одинокі пенсіонери(за віком – 100%

   4. Учасники АТО, ВВ та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які мають посвідчення – 100%

  5.  ФО, визнані законом, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - 50% 

 

 

 

Тож ми маємо платити : Сільради прийняла мінімальні ставки податку і на житлову і на нежитлову нерухомість.

 

Житлова нерухомість

Нежитлова нерухомість

У 2016 році за 2015 рік

За кожен зайвий кв. м.

1218 х 0.3% = 3,65 грн

За кожен кв.м.

1218 х 0.1% = 1,22 грн

У 2017 році за 2016 (якщо сільрада не змінить ставки)

1378 х 0.3% = 4,13 грн

1378 х 0,1% = 1,38 грн

 

 

  

Рахуйте!!! 

 

 

 

  Стосовно Податку на нерухомість був подарок під ялинку і в цьому році, то б то робота над цим розділом Податкового Кодексу велась, до нього вносились поправки, але про сараї простих людей знову забули, а внесені поправки сільських мешканців майже не стосуються, а саме:

 

      1. Додали, що не підлягає оподаткуванню «житлова нерухомість непридатна для проживання, у тому числі у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад"   ( а нежитлова не придатна – оподатковується) ;

 

 

 

     2. Збільшили з 2% до 3 % максимальну  ставку податку з мінімальної заробітної плати за 1 кв. м. загальної житлової або не житлової нерухомості(Нас не стосується – це максимальні ставки, наші визначені сільрадою) 

 

 

 

      3.В кого квартира більше 300 кв. м. або будинок (житлова нерухомість) 500 кв. м. мають платити 25 тис. грн. на рік.

 

 

 

      4. Органи місцевого самоврядування до 1 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням об’єкта житлової нерухомості відомості стосовно пільг, наданих ними відповідно до цього підпункту. (знову тільки житлова нерухомість). Цікаво наша сільрада подала відомості і чи хто з мешканців села  знав, що треба звертатися до сільради за пільгою)

 

 

Далі особисто моя думка :

 

 Як на мене у розділі Х11 «Податок на майно» Податкового кодексу є пункт, який дає змогу органам місцевого самоврядування підійти до питання оподаткування нежитлової нерухомості більш диференційно  і дійсно виділити тих, хто має платити податок з нежитлової нерухомості. Це п’ятий абзац п. 266.4.2 ось він

 

« Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів нежитлової нерухомості, встановлюються в залежності від майна, яке є об’єктом оподаткування»

 

 Саме по такому шляху пішли Херсонські депутати, звільнивши від оподаткування об’єкти нежитлової нерухомості - господарські (присадибні) будівлі, гаражі.  (ссилка на рішення сесії Херсонської міської ради 31.03.2015 № 1803

 

http://www.city.kherson.ua/act_search/3?number=1803&text=&date_from=&date_to=&search=1)

 

Мені здається, якщо нежитлова нерухомість , використовується лише для ведення власного сільського господарства, її не можна оподатковувати взагалі. Ні копійки не можна брати з селянина, який вирощує сільгосппродукцію для себе та своєї родини, використовуючи для цього сараї, хліви. А за вбиральні, та тінь від навісів, взагалі, соромно брати податок. В історії нашої держави були часи, коли в дворі крім акації нічого не росло, тому, що за фруктові дерева треба було платити податок. Не можна допустити щоб  з селянина за хліви ( часто пусті, або з десятком курей) та вбиральні брали  1, 22 грн за кв. м.

 

Чому мешканець міста(за рішенням міської ради) не платить за підсобні приміщення, а козачелагерець , котрий кормить цього  городянина, має платити за хлів де живе корівка???

 

Моя особиста думка, якщо і оподатковувати нежитлову нерухомість, то тільки ту, яка використовується за для одержання прибутку. Безумовно дуже важко знайти ті критерії, які допоможуть  оцінити, що саме може бути базою оподаткування. Може наявність опалення в нежитлових приміщеннях, може щось інше. Думаю, що це болюче і гостре питання для кожного селянина, котрий і без податку на нежитлову нерухомість ледь виживає. Саме тому, питання податку на нерухоме майно  має бути обговорене з усією громадою.

 

Читаючи, про це питання, у різних Інтернет виданнях, звернула увагу на те, що майже скрізь податки на нерухоме майно були прийняті тільки після проведення громадських слухань. В де яких (продвинутих)  селах сільрада спробувала оцінити «прибуток». Який зможе одержати після введення податку на нерухомість. Для цього депутати пройшлись по домогосподарствах своїх виборців та разом з ними спробували прорахувати площі житлової та нежитлової нерухомості та ймовірні суми податків.

 

У Генічеську за це питання голосували двічі. Бо перший раз не розділили відсотки оподаткування на житлову та нежитлову нерухомість. І площу сараїв та вбиралень просто додали до площі будинків та квартир. І тільки після втручання громади змінили рішення.

 

 

 

У нас все пройшло тихо і мирно. Без громадських слухань. А чи вірно?! Покаже життя!

 

Чекайте на квитанції!!!

 

 

 

 

 

 

 

Кудас Олена

Оцініть статтю: 
+3
Знайшли друкарську помилку в тексті? Виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter


вологість:

тиск:

вітер:


Розповідь Михайла Саакашвілі
931 | Дата: 24 лютого 2018, 21:34
Зрадники завили.....
2563 | Дата: 8 травня 2016, 15:15
Ассоциативные эссе с картинками
8454 | Дата: 24 серпня 2016, 21:31
Автор:
ОПРОВЕРЖЕНИЕ
2340 | Дата: 3 лютого 2016, 15:21
Автор:Олена Борисівна Кудас